REKLAM VERMEK İÇİN
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Enver Akçiçek > Siverek'e Kar Engeli
Enver Akçiçek

Siverek'e Kar Engeli

02.02.2017 12:08 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Enver Akçiçek
Siverek uzun zamandır bu denli kar yağışına şahit olmamıştı. Sadece çocuklar değil, genç yaşlı; kadın erkek herkes çok sevindi. Kardan adamlar yapıldı, kar topu oynandı, karda fotoğraflar çekildi, kar üzerine yazılar yazıldı... Kısacası uzun zamandır kar özlemi çeken Siverek karın tadını doyasıya çıkardı.Kar sevinci güzeldi ama bir de madalyonun öteki yüzü vardı: TEDBİRSİZLİK.
İşin bu kısmı kar sevincini kursağımızda bırakmaya yetti.Daha önceden resmi makamlardan kar yağışına dair bir uyarının yapılmaması başlı başına bir tedbirsizlik örneğiydi. Hadi bunu geçelim. İki gün boyunca, yoğun ve aralıksız bir şekilde yağan karın hayatı felç edeceğini bilmek için uzman olmaya gerek yok. En azından kar yağdıktan sonra bazı tedbirler alınabilirdi. Ama alınmadı. Ve bu tedbirsizliğin sonuçlarını bütün olumsuzluklarıyla yaşıyoruz. Çevre köylerle bağlantımız iki gündür kesilmiş durumda ve bugün itibariyle (çarşamba) halen köylere ulaşım yapılamıyor. Yüzlerce köyden ve binlerce insandan bahsediyoruz. Doğum yapan, acil hastası olan, düzenli tedavi göreni var. Hepsi de Allah'a emanet durumdalar.Bir de Siverek şehir merkezinin içler acısı durumu var. Karın yağdığı ilk gün, hiç bir tedbir alınmadığından, şehir merkezindeki bütün caddelerde trafik kaosu yaşandı. Caddeler buz pistine döndüğü için, en hafif frende birbirine çarpan otomobiller, bu yüzden tartışan vatandaşlar, yaşanan gerginlikler.... Şehir merkezinde bir yerden bir yere ulaşmak için bütün bu olumsuzluklara maruz kalmak zorunda kaldık.Neyse ki çok sonradan belediyenin "sadece" ana arterlerde yapmış olduğu tuzlama/kumlama çalışması trafiğe az da olsa nefes aldırdı fakat altını çizerek söylüyorum sadece "ana arterlerde..." Diğer bütün caddelerin durumu halen buz pistinden farksız. Sadece caddeler değil kaldırımlar da aynı durumda.Kar küreme aracıyla yol açma çalışmaları da ayrı bir garabet örneği. Keşke dokunulmasaydı dedirtecek türden. Çünkü kar küremek için kullanılan araçlar yolu daha kaygan hale getirmekten başka bi işe yaramadı. Bu işlemden sonra tuzlama yapılmadığı için caddeler sert bir buz kütlesine döndü. Kısacası belediyenin karla imtihanı çok kötü geçti/geçiyor.


Sadece belediyenin değil, ne yazık ki vatandaşlarımızın da ihmalleri ve tedbirsizliği var. Şehir merkezindeki ufak tefek kazaların ve çarpışmaların bir sebebi de zincir takmadan ve kış lastiği kullanmadan araç kullanan sürücüler. 
Siverek.com.tr
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.