REKLAM VERMEK İÇİN
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Enver Akçiçek > İlk Dijital Elçi
Enver Akçiçek

İlk Dijital Elçi

30.01.2017 13:59 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Enver Akçiçek
Memleket meselelerine kafa yoran bir abimiz, geçenlerde bir habere dikkatimi çekti. "İlk Dijital Elçi" başlıklı haberin detayında özetle şunlar yazıyordu: Danimarka devleti, Facebook, Google, Apple, Twitter, Amazon gibi teknoloji devlerinin yarattığı büyük etkiyi göz önüne alarak; bu şirketlerle hükümet arasında iletişim kuracak özel bir elçilik (dijital elçilik) açtığını açıkladı ve yeni elçinin "Dijital Elçi" adını alacağını da duyurdu.


Danimarka'nın başlattığı dijital elçilik misyonunun dünya çapında yaygınlaşacağı kanaatindeyim. Zira elçilik açmanın amacı bir devleti her anlamda izlemek olduğuna göre ve bahsi geçen şirketlerin de devletler düzeyinde bir güce sahip olduğu düşünülürse "Dijital Elçiliğin" amaca uygun yeni bir misyon olduğu ortadadır. Microsoft, Apple, Facebook, Twitter, Samsung, IBM, Google gibi şirketlerin birçok devletten daha fazla yıllık gelire sahip olduğunu, birçok ülkenin politikasına yön verdiğini, uluslararası siyasetin bir aktörü haline geldiklerini biliyoruz. Etkileri sadece bunlarla da sınırlı değil. En önemlisi bu şirketler, toplumların algısını yönetebilecek güce sahipler. Kullandıkları güçlü enstrümanlar sayesinde yetişen kuşakların zihniyet dünyasını şekillendirebiliyorlar. Zihin dünyamız üzerindeki etkileri, ailemizden ve öğretmenlerimizden çok daha fazla. 


Dolayısıyla geleceğin dünyasında yerini almak isteyen hiçbir ülke böylesi bir güce sahip şirketlerin çalışmalarına kayıtsız kalamaz. Bilgi üretmenin makina üretmekten daha önemli olduğu bir çağda, bilgiyi üreten ve kullanan, teknoloji yoğun üretim yapan ülkeler aynı zamanda siyasi gücü de ellerinde bulunduruyorlar. Eğitim sisteminden bürokrasiye, tarımdan sanayiye, hizmet sektöründen finans dünyasına kadar, hayatın her alanında gelişmenin ve ilerlemenin yolu artık bilgiyi kullanmaktan geçiyor. Dünyada söz sahibi olmak isteyen ülkeler en büyük yatırımlarını bu alana yoğunlaştırıyor ve karşılığını da fazlasıyla alıyorlar. 
Siverek.com.tr
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.