REKLAM VERMEK İÇİN
19 Temmuz 2018 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > HDP: Asgari ücretli elektriği bedava kullansın
HDP: Asgari ücretli elektriği bedava kullansın

HDP: Asgari ücretli elektriği bedava kullansın

15.12.2017 11:43 12 14 16 18 yazdır
Halkların Demokratik Partisi, düşük gelirlilerin elektrik bedelinden muaf tutulması için Meclis'e yasa teklifi sundu.
HDP Milletvekili Osman Baydemir, asgari ücret ve altında gelire sahip olanların bedelsiz elektrik kullanması teklifini Meclise sundu.

Türkiye'de neredeyse rutin biçimde giderek artan vergi yükü sosyal devlet ilkesi başta olmak üzere kamu finansmanın ayağını oluşturan vergilendirme sistemindeki adalet ve eşitlik kavramını da zedelemiştir. Özellikle asgari ücrete bağlı biçimde yaşamını sürdürmeye çalışan ve hâlihazırda açlık sınırının altında yaşamak zorunda bırakılan yurttaş için vergi yükü çok daha ciddi boyutlardadır.

Yoksul sayısının milyonları aştığı Türkiye'de özellikle tüketicilerden elektrik kullanımına ilişkin alınan ve elektrik kullanımıyla tüketicinin sorumluluğunda olmayan bir takım bedeller alınmaktadır. Dağıtım Bedeli başlığı altında yer alan Kayıp Kaçak Bedeli, Perakende Satış Bedeli ve İletim Bedeli kalemleri ile yine Sayaç Okuma Bedeli ve TRT Payı gibi tüketicinin kullanmakta olduğu enerji bedeli haricinde faturalara yansıtılan haksız tahsiller bulunmaktadır.

Yoksul milyonlarca yurttaş başta olmak üzere yurttaşın sırtına yüklenen elektrik faturasında yer alan vergi kalemlerinde özellikle dar gelirli yurttaşlara bedelsiz elektrik kullanımı yönünde yasal düzenlemelere gidilmesi bir zaruret halini almıştır. 
Siverek.com.tr
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri