REKLAM VERMEK İÇİN
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Enver Akçiçek > ABD'nin Kayıp Silahları
Enver Akçiçek

ABD'nin Kayıp Silahları

09.02.2017 12:13 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Enver Akçiçek
ABD'nin Kayıp Silahları(!) zaman zaman gündeme gelen ama üzerinde pek durulmayan bir konu. Biraz araştırınca neden üzerinde durulmadığı da anlaşılıyor. Peki nedir bu kayıp silahların hikayesi...


En son New York Times bu konuyu gündeme taşımıştı. Haberde CIA'nın Suriyeli muhalifler için gönderdiği silahların, Ürdünlü istihbarat görevlileri tarafından karaborsada satıldığı ve Ürdün'de 2 Amerikalının hayatını kaybettiği saldırıda da bu silahların kullanıldığı iddia edildi. Ürdünlü istihbaratçıların bu silahların satışından milyonlarca dolar elde ettiği de iddialar arasında.


ABD'nin Kayıp Silahları konusu ilk kez Irak işgalinden sonra gündeme gelmişti. 2003'te Irak'ı işgal eden ABD, burada kurmuş olduğu yeni ordu ve polis teşkilatında kullanılmak üzere Bosna-Hersek savaşında NATO'nun el koyduğu silahları Türkiye üzerinden Irak'a sevketmeye başladı. Fakat Kuzey Irak'taki depolarda saklanan silahların bir kısmı garip bir biçimde ortadan kayboldu. Kaybolan (!) silahların kimin veya kimlerin eline geçtiği daha sonra gerçekleşecek terör eylemleriyle ortaya çıkacaktı.ABD'li yetkililerin açıklamalarına göre 2004-2005 arasında Irak güvenlik güçlerine dağıtılan 190 bin silah kaybolmuştu. Ancak kaybolan silahların sayısının çok daha fazla olduğu söyleniyordu. Nitekim PKK'ya yapılan operasyonlarda ele geçirilen silahların seri numaralarıyla ABD'nin kayıp silahlarının seri numaraları uyuşuyordu. Türkiye bu durumu ABD'li yetkililere en üst düzeyden iletti. Hatta o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan bu bilgileri mavi bir dosyayla ABD'li yetkililere bizzat verdi.Nihayet Pentagon Stuart W. BOWEN'i konuyu araştırmakla görevlendirdi. Müfettiş Stuart Bowen yaptığı araştırmadan sonra bir rapor hazırladı. Bowen, ABD tarafından Irak'a 370 bin silah verildiğini ancak 360 bininin nerede olduğunun bilinmediğini tespit ederek, kayıp silahların envanterini de çıkardı. Rapora göre ABD'nin Irak'a yaptığı silah yardımının dağılımı şöyle: 138 bin 813 Glock, 165 bin 409 Kaleşnikof AK- 47, 38 bin 53 Glock generic, 14 bin 983 makineli tüfek RPK, 384 shotgun, 60 keskin nişancı tüfeği Siper Rifle, bin 528 Luncher RPG- 7 roketatar, 3 bin 900 el bombası.Rapora göre Irak'a gönderilen 370 bin silahın sadece 10 bininin kayıt altına alındığı, kalanların ise kayıtdışı kullanıldığı Pentagon Raporuyla belgelenmişti. Bu silahlardan bir kısmının ise yasadışı örgüt ve gruplara satıldığı da tespit edildi. Amerikalıların yürüttüğü soruşturmada, kayıp silahların saklandığı silah deposu sorumlularının hesaplarında milyonlarca dolar tesbit edildi.ABD gibi bir süper gücün silahlarını kaybetmesi veya çaldırmış olması size de gülünç gelmiyor mu? Konunun trajik bir yönü olmasaydı gülüp geçebilirdik fakat öyle değil maalesef. Bu silahların kullanıldığı terör eylemlerinden birkaçını örnek verirsek mesele daha iyi anlaşılacaktır. Charlie Hebdo, Bataclan, Brüksel Havalimanı, Atatürk Havalimanı ve Reina Katliamında kullanılan silahlar ABD menşeli kayıp silahlar. Yalnızca bu kadar değil, PKK'nın kullandığı ve en son DAEŞ'in eline geçen silahların da önemli bir kısmı ABD menşeli silahlar.
Siverek.com.tr
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.