REKLAM VERMEK İÇİN
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Sadık Lale > ''Ahlaksızlık''
Sadık Lale

''Ahlaksızlık''

12.05.2016 00:34 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Sadık Lale
Toplum içerisinde en çok karşılaştığımız kavramlardan biridir "ahlaksızlık", aslında "etik" kümesi içinde bakıldığı zaman böyle bir kavram yoktur. Herkesin bir ahlakı vardır: İyi ahlak ya da kötü ahlak. Herkesin yaşam üslubu kendi ahlakını yansıtır ve toplum içerisinde nedense ahlaksızlık! daha fazla göze çarpar. Toplumun deyimiyle ahlak yoksunuyuz.

Ahlak yoksunu muyuz toplum olarak? Bu sorunun herkes için bir cevabı vardır mutlaka. Ama ben net olarak şunu söylerim: Evet ahlak yoksunuyuz? Ahlak yoksunuyuz derken aklınıza ne geliyor bunu bir sorgulayın! Ahlak belli normlardan oluşur, bu normların kaynağı toplumun kendisi olabilir, yasalar olabilir, inançlar olabilir?

Toplum olarak baktığımız zaman Müslüman bir toplumuz bunda bir sorun yok! Sorun olan İslam dininin normlarına uyuyor muyuz ahlaki açıdan?

Mesela dürüstlük,hak,hukuk,adalet,merhamet,şahsiyet,duruş,fedakarlık?. Çevrenizde gördüğünüz kişilerin kaçı bu özelliklerin yarısına sahip!!!

Ahlakın kaynağı olarak inanç demiştik sadece İslam dini gelmesin aklımıza diğer dinler yada kendi içerisinde tutarlı inançlar olabilir bunda da bi sorun yok!!!

Hangi dine hangi inanca sahip olursak olalım önemli olan o dinin ahlaki beklentilerini kendi ruhumuzda ne kadar içselleştirebiliyoruz!!!

Basit bir örnek kapalı alanlarda sigara içmek yasak bunu hepimiz biliyoruz. Adliyedesiniz ve sigara içmek zaten yasak, burada içmek daha çok yasak! Yürürken adliyede kapısı açık olan odada yangın var sanırsınız, bildiğiniz kahvehane olmuş oda! Kim içiyor ya savcı ya hakim ya müdür ?velhasıl kendisine ceza yazabilecek kimse yok, kuralları zaten o denetliyor ona yada onlara nasıl diyebilirsin sigara yasak!!! Ama personellerinden birinin bahçede dahi içtiğini görürse kızar,azarlar!!! Bu derece yüksek ahlaklı insanlarız!!! İşte bu toplumun deyimiyle ahlaksızlıktır!!! Verdiğim bir örnek sadece?

Yâda okulda bir öğretmeni düşünün derse geç girmeyi alışkanlık haline getirmiş keyfiyete göre derse giriyor! Hak gaspıdır? Bu da ahlaksızlıktır?

Hastanedesiniz doktor zamanında gelmiyor sürekli geç geliyor servisine, ve erken çıkıyor!!! Yeri gelince ahlak dersi de veriyor !!! bu da bir ahlaksızlıktır.

Siyasi kaygılarından dolayı süklüm büklüm olup ona buna yaranmaya çalışmak bu da bir ahlaksızlıktır?

Herhangi bir kurumun başına gelecek olan adamın aslında yolsuzluk yaptığını, dürüst davranmadığını, liyakat ilkesine uymadığını biliyorsun ve salt bizdendir diye ataması yapılıyorsa bu da bir ahlaksızlıktır?

Ehli olmayanı bir yerlere getirmek sırf "bana" bağlıdır ve her yanlışına evet diyecek bir adamı getirmek daha büyük bir ahlaksızlıktır?

Abilerim, ablalarım ve kardeşlerim ahlak sadece kızların görünüşlerine yapılan bir yorum yada davranışlarına yapılan bir yorum değildir bu salt böyle görmek "ahlaksızlıktır"

Yalan söylemenin günah olduğunu bilirsin ve yinede yalan söylersin ya! Yâda faizin haram olduğunu bilirsin ama daha fazla para kazanmak için yaparsın ya! Yâda hırsızlığın haram olduğunu bilirsin yine hırsızlık yaparsın ya! Yada bir şeylerin yanlış hatta günah olduğunu görür ve bilirsin ama bizdendir olsun der susarsın ya! Çalıyorum ama hizmet de yapıyorum der yolsuzluk yaparsın ya ve hakka girersin ya! İşte en büyük ahlaksızlık budur!!! Çünkü secdeden başını kaldırmaman gerekirken !O kadar şanslı olduğunu unutup?Çünkü Müslüman olarak doğmuşsun !!! Müslümansın?

Bu kadar yüce bir dinin mensupları olup bu kadar çok haram yiyen günaha doymayan bir toplum ne ara olduk!!! Allah ıslah etsin hepimizi? Herkese ahlak? 
Siverek.com.tr
Etiketler : ''Ahlaksızlık''
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.